www.mikovice.eu

K1.png
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • blue color
  • green color

     CM Burčáci v letech 1966 -2006

     Rostislav Beneš, Jiří Galuška, Jan Halámek, Miroslav Horsák, Jiří Hráček, Jiří Chovanec, František B. Ilík, Jan Ilík,Vlastimil Ilík, Tomáš Ilík, František Juřička, Přemysl Kolaja, Mojmír Kunc, Marie Matulová, Jindřich Navrátil, Antonín Stašek, Zdenek Stašek, Horymír Sušil, Hynek Sušil, Miroslav Svoboda, Lubomír Svatoš, Josef Škrášek, Stanislav Škubal, Antonín Štěrba, Petr Švehlík, Jakub Tomala, Petr Tuček.

     Burčáci se zapsali, a ještě stále zapisují, do tradičního lidového kumštu na Slovácku svým nezaměnitelným a dlouhodobým, dnes už čtyřicetiletým hudebním účinkováním. Ještě ale víc poznamenali kulturní život obce, ze které vyšli, z Míkovic. Srovnáme-li desítky podobných okolních dědin, můžeme konstatovat, že folklorní dění, jako je v Míkovicích, je málo kde tak bohaté a časově nepřetržité. Tradiční hody, fašanky, dožínky, vánoční večery, besedy u cimbálu, to už si bez Burčáků a či jejich nástupců - Mladých Burčáků, není možné představit. Bez nich by mnohé z toho, co se děje, nebylo vůbec, nebo bylo ochuzené. Muzikanti bývali a jsou i dnes u tanečních krúžků chasy, u doprovodu mužského i ženského pěveckého sboru při jejich vystoupeních a zájezdech, i u slibně se rozvíjejícího dívčího sborku. Bez nadsázky je možno povědět, že kulturní a společenský život v Míkovicích by byl bez folkloru fádní. A kolik možností tím přibylo pro tolik potřebné setkávání lidí z Míkovic.

     Ale muzikanti nedělají své muzicírování jen doma. Nelze si bez nich ani představit jízdu králů ve Vlčnově, mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, kde už jsou legendární svou účastí při soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, za niž právem dostali ocenění laureáta MFF. A co jejich pověstná nokturna až do východu slunka u strážnického zámku? Tam všude mají své posluchačské zázemí.
 
     Spolupracovali a pomáhali také „rozjíždět“ podobné aktivity i jinde. Třeba ve Vlčnově, Ostrožské Lhotě, Uherském Ostrohu, Nivnici, Lipově. Doprovázeli mnoho let soubor Brozané, krátce i Folklorní studio Buchlovice, kunovského Handrláka, Old Stars Hradišťanu.

     Sami nebo se jmenovanými soubory koncertovali v Belgii, Nizozemsku, Dánsku, Velká Británii, Francii, Španělsku, Německu, Polsku, Rakousku, Slovinsku.

     Podrobnější studii na téma historie cimbálové muziky Burčáci najdete zde.

 
Přihlášení

Z galerie...

Vložit příspěvek