www.mikovice.eu

K1.png
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • blue color
  • green color
    
     Hodovou chasu tvoří mladí lidé nadšení pro folklor od patnácti let do doby, než vstoupí do manželského svazku. Několik let tak chasa v prakticky stejném složení organizuje hody (s různými obměnami, než chasu vystřídá celá nová generace), s čímž souvisí také nacvičování lidových tanců.
    
     V roce 2002 se chasa začala pravidelně scházet i po skončení hodů. Kolektiv se nechtěl omezit na secvičování tanců jednou ročně a začínají pravidelně zkoušet. Vznikl tak spontánně folklorní soubor, jehož nácviků a vedení se ujala Jana Kučerová, zkušená tanečnice z Hradišťanu. Soubor několik let vystupoval pod názvem „Míkovská chasa“. Již v roce 2002 vystoupili na míkovickém Vánočním zpívání, kde představili např. dívčí číslo „Ta kulhavá Kateřinka“, či chlapecká čísla „Pastýřská hra“ a „Co sa stalo“ a lidové tance Častkov a Trenčanský čardáš.
     Součástí Míkovské chasy je její mladší podskupina, jakýsi „dorost“, který postupně doplňuje tanečníky hlavního souboru. Tato mladší skupina také vystupuje a již na zmiňovaném vánočním večeru předvedli své Dolněmčanské.

     Soubor si dnes osvojil název Míkovjan, pod kterým byl představen na dožínkách 2007. Do svého stabilního repertoáru zařadil tance ponejvíce z Dolňácka a z Moravskoslovenského pomezí (častkov, bílovské, korytná, kopaničářský čardáš, trenčanský čardáš, straňanské, boršické). Členskou základnu v roce 2007 tvoří deset tanečnic a osm tanečníků.

     Míkovjan se za dobu své činnosti účastnil několika folklorních festivalů a vystoupení. Patří mezi ně např. Jízda králů ve Vlčnově (2006, 2007), Jízda králů v Kunovicích (2006), dále Dolňácké slavnosti v Hluku, Slavnosti vína v Uherském Hradišti, Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově aj. a zájezdy na festivaly do Slovinska a do Očové na Slovensku.

      Na vystoupeních byli doprovozeni některou z cimbálových muzik – CM Mladí Burčáci, CM Burčáci či CM Harafica. Soubor se nezaměřuje jen na jevištní provozování folkloru, ale organizuje v Míkovicích dožínky, spoluorganizuje fašank a hody.

     Také zde bylo čerpáno z práce Jakuba Tomaly o kulturních spolcích, zde je v plném znění.

 
Přihlášení

Z galerie...

Vložit příspěvek