www.mikovice.eu

K4.png
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • blue color
  • green color
    
     Soubor Pacholata byl založen koncem dubna 2005 vedoucí souboru Annou Maděričovou. Soubor zkouší pravidelně jedenkrát týdně ve středu v prostorách kulturního domu a jeho členská základna je 19 dětí předškolního věku. Činnost souboru probíhá ve školním roce, tedy s prázdninovou přestávkou.
    
     Pacholata se poprvé představila na Vánočním zpívání v Míkovicích v prosinci 2005, podílela se na fašankové obchůzce 2006 společně s CM Burčáci a s chasou. Paní Maděričová oživila starý zvyk a s Pacholaty vítali jaro s vynášením Mařeny, což se setkalo s velkým ohlasem občanů.
     V druhém roce činnosti kolektivu Pacholata se celkový počet dětí ustálil na 20 členů. V průběhu roku vedoucí souboru s dětmi nacvičila repertoár v délce téměř 60 minut písniček, her i základních tanečních kroků. Od města Uherské Hradiště obdržel soubor finanční podporu, za kterou pořídil některé krojové součásti. V květnu 2007 se Pacholata  představila i mimo obec, a to na Jízdě králů ve Vlčnově. Tradičně se soubor zúčastnil Vánočního zpívání v Míkovicích v prosinci 2006, fašankové obchůzky v únoru 2007, vynášení Mařeny v dubnu 2007 a míkovických dožínek na začátku srpna 2007, kde se divákům představil v půlhodinovém pásmu za doprovodu CM Harafica. Pacholata také vystoupila v rámci míkovických hodů na neformálním stanovišti před tamní hospodou v září 2006.

     Repertoár souboru je velmi široký, patří do něj např. pásmo „O ptáčcích“ (Vrána letí, nemá děti, Sedí vrabec na kostele, Čížečku, čížečku, Haj husičky do vodičky, Čí sú to kačeny, U potoka u voděnky atd.), písně zařazeny do her např. „Ty míkovské drmolice“, „Na co sú na co dvá kováříci“, „Kovář kuje“, „Mám já koňa“, „Teče voda z javora“ a desítky dalších.

     Dětský folklorní soubor Pacholata je podporován občanským sdružením Folklorní skupina Míkovice, městem Uherské Hradiště, Mysliveckým sdružením a v neposlední řadě rodinami účinkujících dětí.
 
     Také zde bylo čerpáno z diplomové práce Jakuba Tomaly, která je k nahldéfnutí zde
 
Přihlášení

Z galerie...

Vložit příspěvek